Dentální hygiena

Co od návštěvy dentální hygienistky můžete čekat a co byste měli vědět o souvislostech v dutině ústní:

Jednoduše řečeno - hygienistka vás naučí, jak se správně starat o zuby a jejich okolí a ony se vám pak odvděčí delší životností a hezčím vzhledem.

Každý člověk má jiný tvar zubů, stav dásní, tvar a velikost mezizubních prostorů, někdo má rovnátka, jiný korunky, můstky, implantáty, ty jsou v různé kvalitě a stáří a o vše je potřeba se starat co nejlépe, aby to co nejdéle vydrželo.

Pokud chcete odstranit povlak opravdu důkladně, je třeba vybrat správný kartáček, mezizubní kartáček a ústní vodu a naučit se s tím vším zacházet. Vyskládané na zrcadle v koupelně to vypadá moderně a angažovaně, ale každé nástroje je třeba umět správně používat.

Infekce

Zubní povlak je zodpovědný:

  • za vznik zubního kazu
  • za onemocnění dásně, tedy za paradentózu
  • za zvýšení imunitní zátěže celého organismu

Jeho odstraněním se sníží pravděpodobnost onemocnění zubů a dásní téměř k nule, navíc si „oddychne“ váš imunitní systém, který se s infekcí vzniklou pronikáním bakterií z povlaku přímo do krve musí neustále potýkat. Často má práci někde jinde, třeba s chřipkou, nachlazením, těhotenstvím a ztracené síly mu pak chybí.

V některých případech, jako jsou závažná celková onemocnění, transplantace kloubů, srdečních chlopní, bypassy, fixní rovnátka, je spolupráce s hygienistkou naprosto nezbytná. Při selhání ústní hygieny může dojít k závažným škodám na chrupu i na celkovém zdravotním stavu. U vážných zdravotních stavů, například po transplantacích, může díky infekci z povlaku dojít i k přímému ohrožení života.

Děti a těhotenství

V těhotenství dochází v těle maminky k výrazným hormonálním změnám, které se projevují mimo jiné i na dásních například vyšším sklonem ke krvácení. Miminko se narodí bez jakékoli infekce, v podstatě sterilní, ovšem první pusou od maminky dostane do vínku často kde co. Pokud mají rodiče ústa přiměřeně zbavená povlaku, je to dobré i pro miminko. Jakmile se pak prořeže první zoubek, už o ten je třeba důkladně pečovat a čistit ho. S věkem se pak mění způsoby i prostředky k čištění potřebné. Pokud vše správně funguje, kaz téměř nemá šanci.

Hygienistka s rodiči probere jak a čím zuby čistit, jak sledovat a hodnotit výsledky, může pomoci děti motivovat a také stanovit výživový režim tak, aby byly zoubky co nejméně ohrožené.

Barva zubů

Barva zubů je sice dána geneticky, ale i tomu se dá trochu pomoci. Zuby mohou být druhotně zbarveny usazenými pigmenty z potravy, kávy, čaje, cigaret a podobných dobrot. Toto zbarvení se dá šetrně a bez poškození skloviny odstranit pískováním nebo odleštěním těchto pigmentů. Geneticky daná barva skloviny se dá zesvětlit metodami domácího nebo účinnějšího ordinačního bělení. Bělit i pískovat se dá pouze chrup zdravý, bez kazů a zanícené dásně - začít je třeba vždy kartáčkem a solidním ošetřením, bělení je „za odměnu“.

Citlivost

Někteří lidé mají z různých důvodů zuby citlivé. Často se tento problém dá řešit nanesením ochranných fluoridových laků, což je další část práce dentální hygienistky. Fluor je navíc prvek nezbytný ke zdravému vývoji skloviny, takže je dobré používat fluorizační gely a laky preventivně u dětí - sklovina obsahující dostatek fluoru je „silnější“ - lépe odolává vzniku zubního kazu.

Zubní, ortodontické a implantologické ošetření

Důkladnou ústní hygienou se dají zlepšit výsledky, vzhled a zejména životnost různých zubařských zákroků. Ne vždy to lze předem naplánovat, ale pokud ano, je to vždy ku prospěchu.

  • Rána po vytrženém zubu: rychleji se hojí a méně bolí.
  • Protetická práce - můstek nebo korunka: je přesnější, má tedy výrazně delší životnost a lépe vypadá.
  • Implantát: má vyšší pravděpodobnost přihojení.
  • Bílá výplň: lépe drží, nebarví se a má menší riziko vzniku druhotného kazu.
  • Rovnátka jsou v puse něčím cizím a při nedostatečné profesionální hygieně kolem jejich zámků vznikají kazy.

Někteří zubaři dávají, a správně činí, dobrou hygienu jako podmínku pro zahájení ordinační práce. Výsledek ošetření je pak mnohem lepší, trvanlivější a v horizontu let rozhodně levnější. K těmto zubařům se řadím i já.